ŞANLIURFA BİRECİK İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BİRECİK MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ ÇALIŞANLARINA TEMEL İŞ SAĞLIĞI ve GÜVENLİĞİ EĞİTİMİ VERİYOR

Şanlıurfa Birecik İlçesinde eğitim veren okul/kurum müdürlüklerinin tüm çalışanlarına Temel İş Sağlığı ve Güvenliği eğitimleri veriliyor.
BİRECİK MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ ÇALIŞANLARINA TEMEL İŞ SAĞLIĞI ve GÜVENLİĞİ EĞİTİMİ VERİYOR

             

25-01-2016

 

       Birecik 11 Temmuz Ortaokul Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen eğitimler A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Makine Mühendisi Mustafa Kemal IŞIK tarafından veriliyor.

        Okul/Kurum Müdürlerine yönelik yapılan ilk eğitimin açılış konuşmasında İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali TAVACI, sağlıklı ve güvenli bir okul, beden ve ruh sağlığını olumlu etkileyeceğini, bu konuda toplumda bir kültür oluşturmanın ilk basamağı okullar olduğunu bu nedenle İş Sağlığını ve Güvenliğini çok önemsediklerini söyleyerek bütün işveren vekillerimizin ve çalışanlarımızın sorumluluk ve yükümlülüklerini titizlikle yerine getirmelerini isteyerek eğitimlerinin verimli geçmesi temennisinde bulundu.

           A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Mustafa Kemal IŞIK, eğitimlerinin gerekli ve zorunlu olduğunu Müdürlüğümüzün bütün çalışanlarına 12 saat lik bir “Temel İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitim” programını hazırladıklarını, okullarımızda Eğitim ve Öğretimin aksamaması için  titiz bir çalışma planı hazırladıklarını, toplam 2350  çalışanımıza Mart ayı sonuna kadar eğitimin devam edeceğini, eğitimi başarı ile tamamlayanlara“Katılım Belgesi” verileceğini söyledi.

          Gerçekleştirilen eğitimde İş Sağlığı ve Güvenliği prensipleri konusunda bilgiler veren İş Güvenliği Uzman M.Kemal IŞIK, İnsanın, iş yerlerinde, işin yürütülmesi sırasında oluşan veya oluşabilecek tehlikelerden ve sağlığına zarar verebilecek unsurlardan korunmasını, aynı zamanda iş yeri ortamının iyileştirilmesini hedef alan sistemli ve bilimsel çalışmaların tümüne  “İş Sağlığı ve Güvenliği” denir, diye tanımlayarak, yürürlükte olan 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu, proaktif, disiplinli bir yaklaşıma sahip ve bütün çalışanları kapsayan bir kanun olduğunu söyledi.

 

İş Sağlığı ve Güvenliğinin  öncelikli hedefi ;  çalışanları iş  kazalarından ve meslek hastalıklarından korumaktır.

Bu hedefi gerçekleştirmek için sorumluluklarımızı bilip yerine getirmeliyiz, bu alanda Devletin sorumlulukları; yasa çıkarmak, denetlemek ve teknik alt yapı oluşturmaktır.

İşverenin/işveren vekillerinin sorumlulukları;teknik güvenlik konularında çalışmalar yapılmasını sağlamak,emniyetsiz durumları gidermek iken;

Çalışanların sorumlulukları ise iş güvenliği kural ve talimatlarına uygun çalışma düzenini korumak olduğunu belirtti.

Neden İş Sağlığı ve Güvenliği diye sorulacak olursa:

Dünya’da Ortalama 3 Milyar Çalışan İş Gücü vardır.

Her yıl 250 milyon iş kazası,

160 milyon da meslek hastalığı meydana gelmekte,

İş kazası ve meslek hastalığı sonucu yılda 1.2 milyon kişi hayatını kaybetmektedir.

Her gün 500’den fazla kadın veya erkek iş kazalarında hayatlarını kaybettikleri için

evlerine dönememektedir.

Avrupa Birliği ülkelerinde iş kazalarının yıllık toplam maliyetinin 20 milyar Euro olduğu hesap edilmektedir.

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de iş kazaları önemli bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) son iş kazası istatistiklerine göre Ülkemizde her 6 dk da   bir iş kazası meydana gelmektedir.

64.316 iş kazası,

429 meslek hastalığı,

Bu kazalar ve meslek hastalıkları nedeniyle

1171 kişi hayatını kaybetmiştir.

1885 kişi sürekli iş göremez hale gelmiştir

İş kazaları ve meslek hastalıkları sonucu kaybedilen iş günü sayısı ise

1 milyon 533 bin 749´dur.

Bu rakamlar neden İş Sağlığı ve Güvenliği sorusuna cevaptır.

             A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı M.Kemal IŞIK; İş kazaların  %88 i tehlikeli davranışlardan, %10 u tehlikeli durumlardan, %2 si kaçınılmaz durumlardan kaynaklanmaktadır.

 Yani Tehlikeli durum ve davranışların önüne geçildiğinde, iş kazaları engellenmiş olur ! dedi

          Mustafa Kemal IŞIK, yukarıdaki bilgileri değerlendirdiğimizde:

.        “Güvenlik kültürünün oluşturulabilmesi için; güvenli davranışlar ile çocuklara doğru örnekler vermeli, okullarımızdan başlanarak İş Sağlığı ve Güvenliği eğitimi sağlanmalı, mesleki eğitimin kalitesi arttırılarak İSG konusuna daha fazla önem verilmeli, güvenlik kültürünü benimseyerek hayatımızın her aşamasına uyarlamalı, güvenli yaşam tarzını benimseyerek attığımız her adımda “önce güvenlik” demeli,” ifadelerini kullandı.

 

         İş Sağlığı ve Güvenliği eğitimlerinin program dahilinde devam edeceğini belirtti.

Meydan Mahallesi Ferit Aydın Mirkelam Caddesi Hükümet Konağı No21 Kat3 63400 Birecik/Şanlıurfa - 0414 652 78 79 652 20 04

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.